Bangkokinfo

[ Asiatiska restauranger ]      [ Thai restauranger ]      [ Mexikanska restauranger ]

[ Restaurangkedjor ]      [ Övriga restauranger ]      [ Beställa hem mat ]      [ Caf├ęguide ]


Beställa hem mat

I Bangkok är det bekvämt och billigt att beställa hem mat. Restaurangerna kör hem maten till ditt hotell helt gratis eller mot en liten avgift. Hos en del kan du även beställa direkt online. Gå in på deras hemsidor för meny. Nedan har vi listat kedjor som specialiserat sig på hemkörning och deras kontaktinformation.

Hamburgare
Mc Donalds: 1711 www.mcthai.co.th
Burger King: 1112
KFC: 1150 www.kfc.co.th

Pizza
Pizza Hut: 1150 www.pizzahut.co.th
The Pizza Company: 1112 www.pizza.co.th
Narai Pizzeria: 1744 www.naraipizzeria.com
Big Pizza: 02-6631330 www.pizzadeliverybangkok.com
Scoozi: 02-3915113 www.scoozipizza.com
Pizza Mania: 02-2611212 www.pizzamania.co.th

Asiatiskt
MK Restaurants: 02-2485555 www.mkrestaurant.com
Oishi Delivery: 02-7123456 www.oishigroup.com
JJ Kitchen: 02-7123000 www.jjdelivery.com
Dragon Xpress: 02-2040588 www.dragonxpress.com

Restaurang/ hemkörningsservice
Båda hemkörningsfirmorna kör hem mat från ett stort antal restauranger över hela stan. Bara att välja och vraka från menyn.
ChefsXP: 02-2042001 www.chefsxp.com
Food by Phone: 02-6634663 www.foodbyphone.com

Övriga
Chesters Grill: 1145 www.chestersgrill.co.th
SnP: 1344 www.snpfood.com
Sunrise Tacos: 02-2294851 www.sunrisetacos.com
Subway: 02-2042001 www.thailandsubway.com
Swensens icecream: 1112 www.swensensicecream.com